Ukraińskie imiona męskie i żeńskie – 50 propozycji

ukraińskie imiona

Ukraińskie imiona często mają głębokie znaczenie, które jest związane z historią i kulturą ukraińską. Często nawiązują do postaci z mitów i legend lub osób zasłużonych w historii Ukrainy. Jeśli szukasz ciekawego, nietuzinkowego imienia dla swojego dziecka – ukraińskie imiona męskie i żeńskie mogą być propozycją właśnie dla Ciebie!

Ukraińskie imiona – historia i pochodzenie

Pochodzenie i historia imion ukraińskich są bogate i mają głębokie korzenie w różnych tradycjach kulturowych i językowych. Imiona ukraińskie odzwierciedlają zarówno starożytne, jak i współczesne wpływy.

Tradycja imiennictwa na Ukrainie sięga czasów przedchrześcijańskich i ma swoje korzenie w wierzeniach pogańskich. Wówczas imiona często były związane z naturą i otaczającym światem, takimi jak Bohdana (dar Boży), Daryna (dar), Myroslava (chwała światu) czy Oksana (gość). Wpływy sąsiednich kultur, takich jak grecka, rzymska i perska, również miały znaczący wpływ na imiona ukraińskie.

Po chrystianizacji Rusi Kijowskiej w X wieku, imiona o chrześcijańskim charakterze stały się bardziej popularne. Wielu Ukraińców przyjęło imiona o takich znaczeniach jak Anna (łaska), Maria (miłość), Kateryna (czystość), czy Oleksandr (obrońca ludu). Imiona te były często nadawane na cześć świętych lub miały biblijne pochodzenie.

W późniejszych wiekach wpływy polskie, litewskie, tureckie i rosyjskie również miały wpływ na rozwój ukraińskiego imiennictwa. W rezultacie istnieje wiele imion, które mają różnorodne źródła i znaczenia. Niektóre imiona ukraińskie mają starosłowiańskie korzenie, takie jak Iryna (pokój), Olena (pochodząca od światła) czy Yaroslava (sława Jarosława). Inne imiona mają wpływy greckie, jak Anastasiya (odrodzona) czy Sofiya (mądrość), lub łacińskie, jak Roman (Rzymianin) czy Iulia (juliańska).

Współcześnie, imiona ukraińskie odzwierciedlają różnorodność trendów imiennych, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Popularność imion zmienia się wraz z upływem czasu, a rodzice wybierają imiona dla swoich dzieci, które łączą zarówno tradycję, jak i indywidualne preferencje.

Imiona ukraińskie mają długą i fascynującą historię, która odzwierciedla rozwój kultury, religii i wpływów różnych narodów na Ukrainie.

Czy w Polsce można nadać dziecku imię ukraińskie?

Tak, można w Polsce nadać dziecku imię ukraińskie. W przepisach istnieją pewne wymagania dotyczące nazywania dzieci, ale w większości przypadków imiona ukraińskie spełniają te wymagania i można je zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego. Jednak warto upewnić się, że wybrane imię nie jest nieodpowiednie lub obraźliwe, a także że jest zrozumiałe dla innych ludzi w Polsce.

Przeczytaj też: Historia Walentynek i ciekawe zwyczaje

Ukraińskie imiona męskie – 50 propozycji

Oto 50 popularnych imion ukraińskich dla mężczyzn:

 1. Andrij
 2. Borys
 3. Dmytro
 4. Ivan
 5. Kyrylo
 6. Mykhailo
 7. Oleksandr
 8. Pavlo
 9. Roman
 10. Volodymyr
 11. Yuriy
 12. Orest
 13. Serhiy
 14. Vasyl
 15. Yevhen
 16. Yaroslav
 17. Ihor
 18. Volodya
 19. Stepan
 20. Mykola
 21. Rostyslav
 22. Taras
 23. Lev
 24. Ihor
 25. Danylo
 26. Myroslav
 27. Dmytro
 28. Oleksiy
 29. Yarema
 30. Heorhiy
 31. Illya
 32. Vasyl
 33. Andriy
 34. Oleh
 35. Maksym
 36. Sergiy
 37. Yosyp
 38. Bohdan
 39. Ihor
 40. Mykola
 41. Vitaliy
 42. Yurko
 43. Volodimir
 44. Yuriy
 45. Petro
 46. Mykhailo
 47. Ivan
 48. Andriy
 49. Ihor
 50. Yuriy.

50 ukraińskich imion dla dziewczynki

Szukasz pomysłu na ciakawe ukraińskie imię dla dziewczynki? Oto 50 popularnych imion ukraińskich żeńskich:

 1. Anastasiya
 2. Kateryna
 3. Oksana
 4. Olena
 5. Yana
 6. Mariya
 7. Yuliya
 8. Irina
 9. Viktoriya
 10. Nadiya
 11. Tetyana
 12. Larysa
 13. Iryna
 14. Alina
 15. Yuliia
 16. Svitlana
 17. Khrystyna
 18. Nataliya
 19. Maryna
 20. Daria
 21. Yevheniya
 22. Iryna
 23. Anzhelika
 24. Kseniya
 25. Yuliana
 26. Valeriya
 27. Oksana
 28. Veronika
 29. Liliya
 30. Inna
 31. Alla
 32. Galyna
 33. Halyna
 34. Lyubov
 35. Yekateryna
 36. Nataliia
 37. Lyudmyla
 38. Myroslava
 39. Tamara
 40. Anastasiia
 41. Iana
 42. Raisa
 43. Vira
 44. Oksana
 45. Yaryna
 46. Olha
 47. Laryna
 48. Nadiia
 49. Ihorivna
 50. Lesya.

Jakie imiona ukraińskie najczęściej nadaje się dzieciom?

W 2020 roku najpopularniejsze imiona dla chłopców to: Artyom, Andrey, Bogdan, Vladislav, Vladimir, Dmitry, Maksim, Timofey, Matvey, Alexander, Mark, David, Nikolay, Denis. Dla dziewczynek: Anna, Anastasia, Antonina, Bogdana, Valeria, Angelina, Emilia, Eva, Milana, Solomia, Sophia, Mia, Veronika, Victoria, Zlata.

W 2022 roku, najczęściej nadawane imiona dla dziewcząt na Ukrainie to Sofija, Marija, Wiktoria, Hanna, Jewa, Polina, Mrija, Ewandżelina, Lolita, Luna, Wanesa, Awrora, Monika i Bożena​​. Dla chłopców, najpopularniejsze imiona to Mark, Artem, Ołeksandr, Matwij, Maksym, Kyj, Wiliam, Jeleazar, Graf, Tamerlan, Ilon, Sułtan, Iskander, Nataniił, Platon i Radosław​.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

list od wrozki zebuszki
Dziecko

List od Wróżki Zębuszki

Kiedy mówimy o Wróżce Zębuszce, myślimy o stworzeniu, które ma magiczne zdolności i jest przyjacielem wszystkich dzieci. Ta wyjątkowa postać jest zasługą naszej wyobraźni, ale co jeśli powiemy Ci, że magia Wróżki Zębuszki jest prawdziwa? Nie chodzi tu tylko o magię zamieniania utraconych zębów na prezenty, ale o wiele więcej. Brzmi ciekawie? To czytaj dalej… […]

Więcej
zabawy dla dzieci w domu
Dziecko

Zabawy dla dzieci w domu: 4, 5, 6, 7 latek

Zabawy dla dzieci w domu to doskonały sposób na zapewnienie dzieciom rozrywki, rozwijanie kreatywności oraz spędzanie wartościowego czasu w zaciszu domowego ogniska. Niezależnie od warunków atmosferycznych czy dostępnych zasobów, istnieje wiele fascynujących i angażujących aktywności, które można organizować w domu. W artykule przedstawimy różnorodne pomysły na zabawy, które dostarczą dzieciom radości, a jednocześnie rozwijają ich […]

Więcej
co powinien umiec 4 latek
Dziecko

Co powinien umieć 4 latek: Wskazówki dla Rodziców

Wiek czterech lat to okres dynamicznego rozwoju dla dzieci. W tym czasie ich zdolności poznawcze, emocjonalne, społeczne i fizyczne rozwijają się w szybkim tempie. Jako rodzic, dobrze jest mieć świadomość tego, czego można oczekiwać od czterolatka i jak go wspierać w jego rozwoju. W tym artykule przedstawimy informacje na temat tego, co powinien umieć czterolatek […]

Więcej