Historia Walentynek. Skąd się wzięły Walentynki?

historia walentynek

Święto zakochanych tuż tuż, warto więc przypomnieć sobie, skąd pochodzi. Krótka historia Walentynek i ciekawostki związane z tym świętem. Czy wiesz, jak się obchodzi Walentynki w innych krajach? Czy na całym świecie wypadają 14. lutego?

Skąd się wzięły Walentynki?

Walentynki, znane także jako święto zakochanych, świętuje się co roku 14 lutego. Pochodzenie tego święta jest kontrowersyjne, ale najbardziej prawdopodobną wersją jest historia świętego Walentego, rzymskiego kapłana, który żył w III wieku. Według legendy, św. Walenty udzielał chrztu i pomagał chrześcijanom, którzy byli prześladowani za wiarę. Skazano go na śmierć za swoją działalność religijną i stał się symbolem miłości i oddania.

Od kiedy obchodzimy Walentynki?

Walentynki są obchodzone od co najmniej czasów średniowiecza. Pierwsze wzmianki o święcie zakochanych pochodzą z czasów papieża Gelazjusza I w 496 roku, kiedy zostało ustanowione święto liturgiczne, które upamiętniało św. Walentego. W czasach średniowiecza w Europie obyczajem było składanie sobie wyznań miłości i prezentów w dniu 14 lutego.

Z biegiem czasu, tradycja ta przetrwała i rozpowszechniła się na całym świecie, stając się jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu zakochanych. W dzisiejszych czasach Walentynki są dniem, w którym ludzie wyrażają swoją miłość poprzez wysyłanie kartek, prezentów i bukietów kwiatów.

Przeczytaj też: Jak nawadniać gorączkujące dziecko? | Pomysł na prezent na Walentynki

Jak się obchodzi Walentynki w innych krajach?

W Korei Południowej w Walentynki, kobiety wręczają swoim mężczyznom prezenty i oczekują prezentu zwrotnego 14 marca, znanego jako Biały Dzień. Jeśli tego dnia okaże się, że partner nie odwzajemnia uczucia, jedzą czarny makaron, który symbolizuje życie w pojedynkę.

W Stanach Zjednoczonych w Walentynki wysyła się kartki walentykowe, zaprasza na romantyczne obiady lub kolacje i wręcza prezenty.

W Polsce Walentynkową tradycją są romantyczne kolacje, randki w kinie, kartki, słodycze i kwiaty. Jednak w niektórych krajach, takich jak Gwatemala, Walentynki, zwane El Dia del Carino, obchodzi się z miłości i przywiązania nie tylko do romantycznej miłości, ale także do rodziny, przyjaciół i znajomych. Uważa się, że Walentynki wywodzą się ze starożytnego święta Lupercalia, podczas którego mężczyźni przypinali imiona swoich ukochanych.

W Estonii Walentynki świętuje się jako święto przyjaźni zamiast miłości, a Estończycy wręczają prezenty swoim przyjaciołom, a nie partnerom lub obiektom westchnień.

Czy na całym świecie Walentynki obchodzi się 14 lutego?

Choć w wiekszości krajów na świecie Walentynki przypadają w dniu 14. lutego, można też znaleźć wyjątki. Na przykład w Czechach Walentynki obchodzi się dwa razy w roku, 14 lutego i 1 maja i polegają na zawieszaniu kłódek z inicjałami zakochanych na moście. W Walii natomiast, zakochani świętują w dniu 25. stycznia, czyli w dniu Świętego Dwynwena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

mikołajki
Święta i uroczystości

Mikołajki – historia święta

Mikołajki, nazywane także Dniem Świętego Mikołaja, to jedno z popularnych i radosnych świąt obchodzonych na całym świecie. Jest to dzień, w którym ludzie oddają hołd św. Mikołajowi, patronowi dzieci, handlu oraz żeglarzy. To okazja do dzielenia się prezentami, miłością i dobrocią. Mikołajki mają długą i fascynującą historię oraz swoje własne tradycje. W tym artykule przyjrzymy […]

Więcej
zajączek wielkanocny
Święta i uroczystości

Zajączek Wielkanocny – historia tradycji

Wielkanoc to ważne święto, które obchodzone jest w Polsce od wielu wieków. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wielkanocy jest Zajączek Wielkanocny. W tym artykule przyjrzymy się historii tej tradycji oraz zbadamy, dlaczego jest on tak ważny dla polskiej kultury. Początki tradycji Zajączka Wielkanocnego Tradycja Zajączka Wielkanocnego ma swoje korzenie w niemieckiej kulturze ludowej. W Niemczech, […]

Więcej
prezent na walentynki
Rodzina Święta i uroczystości

Pomysł na prezent na Walentynki

Szukasz pomysłu na prezent na Walentynki dla ukochanej osoby? Zobacz kilka propozycji upominków, które na pewno ucieszą Twoją drugą połówkę! Prezent na Walentynki dla dziewczyny Prezent Walentynkowy dla chłopaka Przeczytaj też: Pomysł na prezent na Wielkanoc dla dziecka Pomysł na prezent na Walentynki dla żony Prezent na Walentynki dla męża Prezent na Walentynki do 50 […]

Więcej