MłodaMamma.pl

Portal dla mam

męskie zawody
Kariera

Męskie zawody, w których kobiety robią karierę

Męskie zawody, w których kobiety robią karierę? To brzmi jak opowieść sprzed kilku dekad, kiedy kobiety miały utrudniony dostęp do wielu sfer życia zawodowego. Dzisiaj sytuacja wygląda już inaczej – coraz więcej kobiet odważa się na podjęcie pracy w branżach, które dotychczas uważane były za domenę mężczyzn. W tym artykule przedstawimy 5 takich zawodów, w których kobiety robią karierę.

Informatyk

Informatyka to jedna z branż, w której kobiety stanowią mniejszość. Jednak coraz więcej pań decyduje się na studia informatyczne i podejmuje pracę jako programistki, testerki czy analityczki. Kobiety z powodzeniem radzą sobie w świecie kodów i algorytmów, a ich umiejętności są coraz bardziej cenione na rynku pracy.

Przeczytaj też: Skąd się wzięła tradycja Zajączka Wielkanocnego?

Kierowca

Kierowca ciężarówki czy autobusu to zawód, który jeszcze kilka lat temu kojarzył się wyłącznie z mężczyznami. Dziś sytuacja wygląda już inaczej – coraz więcej kobiet podejmuje pracę za kierownicą. Kobiety kierowczynie są często bardziej precyzyjne i uważne na drodze niż ich koledzy.

Elektryk

To kolejna branża, w której kobiety stanowią mniejszość. Jednak, podobnie jak w przypadku informatyki, sytuacja się zmienia. Kobiety coraz chętniej decydują się na pracę jako elektryczki, montażystki czy serwisantki. Ich dokładność i precyzja są bardzo cenione, a do tego często potrafią podejść do klientów w sposób bardziej empatyczny niż mężczyźni.

Policjantka

Policja to nie tylko praca dla mężczyzn. Coraz więcej kobiet decyduje się na karierę w tym zawodzie, a ich obecność w służbach mundurowych jest bardzo pozytywnie odbierana przez społeczeństwo. Kobiety policjantki często są bardziej skrupulatne i taktowne niż mężczyźni, co przekłada się na pozytywną ocenę ich pracy.

Pilotka

W branży lotniczej kobiety stanowią niewielki odsetek. Jednak to nie przeszkadza w tym, aby coraz więcej pań decydowało się na pracę w kokpicie. Pilotki są równie dobre jak ich koledzy i potrafią odnosić sukcesy na międzynarodowych trasach.

Jak widać, stereotypowe myślenie o tym, że pewne zawody są zarezerwowane tylko dla mężczyzn, powoli odchodzi do lamusa. Kobiety coraz śmielej podbijają sferę zawodową, sięgając po pracę, którą chcą mieć, a nie którą mieć wypada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *